W ostatnim czasie, wokół szumu afery związanej z zakupem dyplomów MBA uprawniających do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa, a także spółek komunalnych na jednej z warszawskich uczelni, rozgorzała dyskusja o tym, że pełnienie funkcji w tego typu podmiotach może być zyskownym przedsięwzięciem.
W Białogardzie w ostatnich latach również zasiadanie w radzie nadzorczej miejskich spółek stało się dochodowe. Weźmy na to Zakład Komunikacji Miejskiej w Białogardzie. Spółka odpowiedzialna za funkcjonowanie miejskich autobusów mimo, że nie jest dochodowa płaci doskonale członkom Rady Nadzorczej.
Miasto Białogard w tym roku dołoży do funkcjonowania tej spółki aż 2,2 mln złotych, a to choćby z powodu, że zwolniono z opłat za przejazdy seniorów, uczniów i przedszkolaki.
Zostawmy jednak budżet spółki, a przyjrzyjmy się radzie nadzorczej. Od początku kadencji obecnej Burmistrz wynagrodzenie za pracę w Radzie Nadzorczej spółki znacznie wzrosło.
Spójrzmy jak to się kształtowało na przestrzeni lat.
W 2017 r., kiedy burmistrzem był jeszcze Krzysztof Bagiński ustalono wynagrodzenie członków rady nadzorczej spółki na minimalnym poziomie i wynosiło ono kolejno:
Wynagrodzenie miesięczne członków Rady Nadzorczej wynosi:
1) przewodniczącego – 0,05 podstawy wymiaru;
2) wiceprzewodniczącego – 0,04 podstawy wymiaru;
3) pozostałych członków – 0,03 podstawy wymiaru.
Podstawę wymiaru, o której mowa, stanowi wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu
Statystycznego.
W momencie, kiedy burmistrzem została Emilia Bury, najpierw w 2019 r. podniesiono wynagrodzenie członków rad nadzorczych do poziomu:
1) przewodniczącego – 0,21 podstawy wymiaru;
2) pozostałych członków – 0,16 podstawy wymiaru.
Później w styczniu 2022 roku kolejny raz podniesiono wynagrodzenia członków rady nadzorczej, tym razem jeszcze bardziej, bo aż do poziomu:
1) przewodniczącego – 0,44 podstawy wymiaru;
2) pozostałych członków – 0,42 podstawy wymiaru.
Jak można zauważyć podwyżka jest znacząca, a co najważniejsze nie przemawiają za nią względy ekonomiczne ponieważ białogardzki ZKM nie jest przedsiębiorstwem dochodowym.
Zaznaczmy, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw(…), zgodnie z przepisami ustalane jest na poziomie z 2016 r. ze względu na tzw. ustawę kominową i wynosi 4403,78 zł