od 1 czerwca 2021 r. Gmina Karlino rozpoczęła realizację projektu pod nazwą „Usługi indywidualnego transportu door-to door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Przedmiotowy projekt obejmuje wyłącznie obszar gminy Karlino i związany jest między innymi ze świadczeniem usługi indywidualnego transportu door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności na terenie całej naszej Gminy.
Przez osobę z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności – rozumie się osoby, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub równoważne), jak i osoby nieposiadające takiego orzeczenia, które ukończyły 18 rok życia oraz mające trudności w samodzielnym przemieszczaniu się ze względu na ograniczoną sprawność i wymagają wsparcia w zakresie mobilności w celu zwiększenia jej integracji społeczno-zawodowej.
Osoba musi spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:
– porusza się na wózku inwalidzkim,
– porusza się o kulach,
– jest osobą niewidomą,
– jest słabowidzącą,
– ma problemy w komunikowaniu się w szczególności z uwagi na niepełnosprawność intelektualną, chorobę psychiczną, schorzenia neurologiczne, całościowe zaburzenia rozwojowe lub inne ograniczające mobilność.
W jakim celu będzie można skorzystać z usług?
Z usługi będzie można skorzystać w celu:
- społecznym
- zawodowym,
- edukacyjnym,
- zdrowotnym.
Zgłoszenia usług transportowych door-to-door można dokonywać od dnia 1 czerwca 2021 roku, w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 – 15.00, z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej MGOPS w Karlinie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Karlinie, Urzędu Miejskiego w Karlinie drogą:
- mailową (e-mail wskazany na stronie internetowej – door-to-door@karlino.pl ),
- telefonicznie ( np. przy użyciu sms-a): nr telefonu 690 990 254 – dostępny od dnia 1 czerwca 2021 r.
- bezpośrednio w siedzibie MGOPS w Karlinie – ul. Traugutta 6.
W zgłoszeniu należy podać między innymi:
1) dane osobowe i kontaktowe użytkownika/użytkowniczki,
2) datę i godzinę wykonania rozpoczęcia i zakończenia usługi,
3) miejsce podstawienia pojazdu oraz miejsce docelowe,
4) cel podróży,
5) wskazanie potrzeby wsparcia w zakresie mobilności uzasadniającej skorzystanie z usług transportowych door-to-door,
6) posiadanie przez użytkownika/użytkowniczkę zaopatrzenia ortopedycznego (wózek, balkonik, kule, itp.),
7) informacji, czy przy danej usłudze potrzebny jest asystent,
8) wskazanie czy jest potrzebna pomoc w dotarciu z wyznaczonego miejsca do pojazdu.
Ważne – użytkownicy/użytkowniczki usług transportowych door-to-door w okresie od 01.06.2021 r. do 31.01.2023 r. nie ponoszą opłat.
Celem projektu jest ułatwienie integracji społeczno-zawodowej osób z potrzebami wsparcia w zakresie mobilności poprzez zapewnienie przez Gminę Karlino usług transportu door to door oraz poprawę dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych w tym terenie.
Planowane efekty projektu:
1. Zapewnienie osobom z ograniczoną mobilnością możliwości:
- aktywizacji społeczno-zawodowej, w tym m.in. nabycia, przywrócenia lub wzmocnienia kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej;
- dostępu do kultury (kino, teatr, spotkania integracyjne);
- utrzymania zatrudnienia, pomocy w wyborze lub zmianie zawodu, wyposażenia w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy;
- wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy)
- wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy oraz dostęp do usług zdrowotnych (w tym rehabilitacyjnych).
2. Dokonanie usprawnień w 4 budynkach komunalnych zarządzanych przez Zakład Gospodarki Komunalnej na terenie miasta Karlino, zamieszkiwanych przez 47 osoby, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się mieszkańców niepełnosprawnych i starszych w miejscu ich zamieszkania.
Wartość projektu – 1.063.680,00 zł.
Wkład Funduszy Europejskich (84,25% wartości projektu) – 896.469,50 zł.
Źródło: Karlino.pl/ UM Karlino, youtube.com