Podczas XLVII Sesji Rady Miejskiej Białogardu Rada Miasta podjęła decyzję o nieudzieleniu wotum zaufania dla Burmistrz Białogardu Emilii Bury, po przedstawieniu raportu o stanie miasta za rok 2021.
Podczas głosowania nad projektem uchwały w sprawie wotum zaufania dla Burmistrza Białogardu z tytułu raportu o stanie Miasta Białogard w roku 2021, radni zdecydowali o nieprzyjęciu uchwały. Do udzielenia wotum zaufania Burmistrzowi potrzebna jest bezwzględna większość głosów, co się nie stało.
10 radnych zdecydowało o przyjęciu uchwały, 7 było przeciw a 3, wstrzymało się, a jeden był nieobecny, w związku z powyższym, uchwała nie została przyjęta, gdyż zabrakło jednego głosu.
Dalej radni decydowali o przyjęciu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Miasta Białogard na dzień 31 grudnia 2021 r. wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Białogard na rok 2021. Uchwała została przyjęta
Ostatnią uchwałą, którą głosowali radni, była uchwała w sprawie absolutorium dla Burmistrza Białogardu z tytułu wykonania budżetu Miasta Białogard na rok 2021, uchwała została przyjęta 17 głosami. Czterech radnych wstrzymało się od oddania głosu.
Konsekwencją nieudzielenia wotum zaufania burmistrzowi jest możliwość podjęcia przez radę miasta w uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza, pod warunkiem że również w przyszłym roku wotum zaufania nie zostanie udzielone.
Cytat: „Konsekwencją nieudzielenia wotum zaufania burmistrzowi jest możliwość podjęcia przez radę miasta w dwóch kolejnych latach uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza.” Z konstrukcji tego zdania wynika, że Rada Miejska może w dwóch następnych latach zarządzać w trybie uchwały referendum. Jesz zgoła inaczej. Otóż, to w wyniku braku wotum zaufania w tym roku oraz kolejnym (2023) Radna Miejska może zarządzić jedno referendum. Proszę o sprostowanie.
Przyznajemy się do błędu, owszem ma Pan rację, dokonaliśmy sprostowania.