Dziś 2 kwietnia obchodzimy dzień osób dotkniętych autyzmem. W tym dniu pamiętajmy, że są osoby, które widzą świat inaczej niż my.
Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju to znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej jest inna od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Osoby z autyzmem mają różne problemy szczególnie trudności w odczytywaniu i komunikowaniu uczuć i zakłóceniami zdolności budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych.
Alienacja w świecie własnych przeżyć sprawiła, że zaburzenie to nazwano autyzmem, od stgr. αὐτός (autós), co oznacza „sam”.
Pamiętajmy, są ludzie inni niż my ci, którzy odczuwają wszystkimi zmysłami, nie potrafią wyrazić swoich uczuć i skupiają się na drobiazgach.
Dziś lepiej rozumiemy autyzm, ale wciąż musimy się uczyć, jak bardzo inne są zasady funkcjonowania osób, które mają to zaburzenie.
Lekką odmianą autyzmu jest tzw. zespół Aspergera. Mówi się, że ludzie cierpiący na zespół Aspergera zawsze szukają szablonów pewnych zachowań i starają się je powtórzyć. Zespół Aspargera posiada jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Lionel Messi.
Źródła: Wikipedia.pl, twojezdrowie.rmf24.pl