Gmina Tychowo w dniu 26 października 2023 roku na stronie Urzędu Gminy w Tychowie pojawiła się informacja o ogłoszeniu przetargu na sprzedaż neogotyckiego pałacu w Dobrowie.
To nie pierwsza próba sprzedaży pałacu, który od 2000 roku znajduje się w rękach gminy Tychowo.
Cena wywoławcza wynosi 900000 zł, a oferty można składać do 8 stycznia 2024 roku, a przetarg ma odbyć się 9 stycznia o godzinie 10:00
szczegóły przetargu Tutaj
Pałac w Dobrowie został wybudowany ok. 1900 r. w stylu neogotyckim dla rodziny von Kleistów. Prawdopodobnie pałac wybudowano na starych XVI w. fundamentach.
Całkowita kubatura budynku wynosi 6500 m3, a powierzchnia użytkowa 1750 m2. W części korpusowej pałac ma dwie kondygnacje z poddaszem użytkowym, natomiast w części środkowej – trzy kondygnacje.
Ozdobą pałacu są dwie wieże. Pierwsza czworokątna znajduje się od południa i ma pięć kondygnacji, druga sześciokątna jest niższa i ma trzy kondygnacje. Wszystkie narożniki budowli zwieńczone są wąskimi wieżyczkami. Na frontowej elewacji pałac zdobi piękny nieduży taras. Nad tarasem frontowym można zauważyć prostokątną tarczę herbową rodziny von Kleist. Pod tarasem znajduje się okazałe główne wejście do pałacu. Do ganku prowadzą schody. Z tyłu pałacu znajduje się również taras, parterowy, duży na długości całej elewacji tylnej. Pałac pokrywa dach dwuspadowy, w części nad wieżyczkami namiotowy. Wszystkie dachy budowli pokrywa dachówka zakładkowa. Pałac jest w całości podpiwniczony.
W latach 1965 i 1975-1977 w pałacu wykonano generalne remonty. Po wojnie pałac zmieniał swoich właścicieli, początkowo znajdował się w zarządzaniu Państwowego Gospodarstwo Rolnego, następnie przeznaczono go na cele szkoły podstawowej.
Od 2000 r. pałac znajdował się w rękach prywatnych. Z powodu śmierci jego właściciela i wobec braku spadkobierców pałac odziedziczyła Gmina Tychowo.
Gmina szuka nabywcy pałacu, ale do tej pory nie było chętnych. Od kilku lat budowla popada w ruinę, jest stopniowo okradana i plądrowana. Ciekawostką jest to, że prawdopodobnie pałac skrywa ukryte podziemne korytarze, które rozciągają się również pod całym parkiem. Wejścia do podziemia znajdują się ponoć w pobliskim lesie, lecz nie można z nich korzystać ze względu na powietrze w nich panujące (tzw. złe powietrze, którym nie można oddychać).
W otoczeniu pałacu znajduje się park z połowy XIX w. o powierzchni 1,5 ha. Park jest dosyć zdewastowany i przetrzebiony, ale pozostało w nim jeszcze kilka okazałych drzew. Pałac ogrodzony jest murem z kamienia.
Aktualizacja 15.11.2023 W pierwotnej wersji artykułu pojawiła się informacja o zadłużeniu budynku, co dotyczyło stanu poprzedniego, a nie teraźniejszego, obecnie budynek jest wolny od zaległości
źródło: Tychowo.pl oraz https://rowery.wzp.pl/4091-pomorze-zachodnie-palac