2.6 C
Białogard
sobota, 23 listopada, 2024
- REKLAMA -spot_img

Karliński model pomocowy dla rodzin w kryzysie przykładem dla innych gmin w Polsce

źródło: Google.com/ streetview

Program „SOS Rodzinie”, który już od 13 lat prowadzony jest przez SOS Wioski Dziecięce w Karlinie, w Koszalinie oraz na terenie gmin Białogard i Świeszyno może stanowić przykład dla pozostałych regionów w Polsce. Stowarzyszenie na podstawie wieloletnich doświadczeń pracy z rodzinami w kryzysie opracowało skuteczny model wsparcia „Niezależni-samodzielni”. Model skierowany jest do gmin w całej Polsce i jest gotowy do wdrożenia „od zaraz”. Wystarczy skontaktować się ze stowarzyszeniem.

Program „SOS Rodzinie” to program profilaktyczny, który od kilkunastu lat prowadzony jest przez SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Działania te realizowane są, m.in. w woj. zachodniopomorskim. Z pomocy skorzystało tam już 529 rodzin z wieloma problemami, w tym 1174 dzieci. – Jest to program profilaktyczny, który prowadzimy przede wszystkim z myślą o dzieciach, które wychowują się w rodzinach biologicznych, zagrożonych rozpadem. Rodziny te żyją w trudnych warunkach. Są to jednak osoby z dużym potencjałem, ale nie wiedzące, że można żyć inaczej. ­– komentuje Anna Zarzycka, koordynatorka Programu „SOS Rodzinie” w Karlinie. Jak tłumaczy Eliza Potomska, dyrektorka Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Karlinie – Powodem, dla którego zdecydowaliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem jest pragnienie, by każde dziecko w Polsce dorastało otoczone miłością, szacunkiem i poczuciem bezpieczeństwa. Jednak, aby marzenie to nie zostało wyłącznie marzeniem warto współpracować już na poziomie gminy, tworząc, np. lokalne sieci wsparcia. Mamy nadzieję, że coraz więcej gmin w Polsce zainteresuje się sprawdzonymi przez nas rozwiązaniami, które dostępne są zupełnie za darmo.

Jak to działa, czyli relacja i zrozumienie

Dołączenie rodziny do Programu „SOS Rodzinie” jest całkowicie dobrowolne, a zakres wsparcia zależy od potrzeb beneficjentów. – Siłą naszego Programu jest to, że pracujemy zarówno z dziećmi, jak też ich rodzicami. Dorosłych motywujemy do zmiany, do znalezienia pracy czy zerwania z ewentualnym nałogiem. Nasi pracownicy socjalni, regularnie odwiedzają rodziny i wspierają je w codziennych wyzwaniach. Dla dzieci prowadzimy z kolei placówki wsparcia dziennego gdzie mogą zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje i porozmawiać z osobami, którym ufają. Dzieci mają również dostęp do specjalistycznego wsparcia, np. logopedy, psychologa czy dietetyka. Istnieje również możliwość udziału w psychoterapii, a także zajęciach socjoterapeutycznych mówi Sylwia Kawa, asystentka rodziny/wychowawczyni w Programie „SOS Rodzinie” w Koszalinie.

Historia samotnego taty

Spektrum problemów, z jakimi rodziny trafią do Programu „SOS Rodzinie” jest ogromna. – Nie sposób wymienić wszystkich. Jednak historią bliską mojego sercu jest historia ojca samotnie wychowującego córkę. Dziecko przejawiało zachowania agresywne, przeplatające się z stanami depresyjnymi. Dziewczynka miała duże problemy w relacjach z rówieśnikami. Doszło do tego, że nie wychodziła z domu, nawet do szkoły, a z tatą była w permanentnym konflikcie. Rodzina została objęta kompleksowym wsparciem: udzielono pomocy w procesie diagnozy i umówienia do psychiatry. Została również objęta pomocą psychoterapeuty. Dodatkowo tata uczestniczył w warsztatach rozwojowych dla rodziców. Nastolatka po pewnym czasie dołączyła do grupy socjoterapeutycznej. Obecnie, dziewczynka jest otwartą i pewną siebie nastolatką, konstruktywnie rozwiązującą konflikty. ­­– opowiada Sylwia Kawa.

Już wkrótce debata panelowa on-line

Szczegóły modelu pomocowego dla gmin zostaną przedstawione podczas wirtualnego spotkania „Niezależni samodzielni – model usamodzielnienia rodziny z wieloma problemami.”. Organizatorami debaty są SOS Wioski Dziecięce wraz z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie. Partnerami spotkania są Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białogardzie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeszynie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Karlinie.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Partnerstwo dla samodzielności” realizowanego przez SOS Wioski Dziecięce w latach 2021-2023 ze środków NIW NOWE FIO. Celem panelu jest, m.in. dyskusja nad kształtem lokalnych polityk publicznych w zakresie wsparcia rodziny.

Spotkanie odbędzie się on-line 30 październik 2023 r. w godz. 10:00-13:00 na platformie TEAMS:  Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Identyfikator spotkania: 352 047 948 199
Kod dostępu: z6DfUH

 

Model „Niezależni – samodzielni” można pobrać za darmo na stronie internetowej Stowarzyszenia.

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.

Przez cały 2022 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2417 polskich beneficjentów, w tym 1550 dzieci i młodzieży – 366 w opiece zastępczej oraz 1184 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 2215 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało niezbędną pomoc w relokacji, wsparciu prawnym i psychologicznym.

- REKLAMA -
NAJŚWIEŻE AKTUALNOŚCI
- REKLAMA -
NAJPOPULARNIEJSZE
- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj