Dzisiaj w całym regionie doświadczyliśmy upałów. Wysoka temperatura sprawiła, że niektóre zakłady pracy zdecydowały się na wcześniejsze zakończenie pracy.
Wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego też należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Ważne jest dostarczanie do organizmu wody oraz niezbędnych soli mineralnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP temperatura w pracy nie powinna być niższa niż 18 stopni i wyższa niż 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniach na zewnątrz 25 stopni.
Gdy temperatury są wyższe, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę. Część pracodawców zdecydowało się na wcześniejsze zamknięcie zakładów pracy. Również kierownicy części jednostek administracji i urzędów zdecydowali się na skrócenie dnia pracy.
Wiele urzędów nie posiada klimatyzacji. W warunkach upałów, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 35 stopni Celsjusza, klimat wewnątrz pomieszczeń staje się uciążliwy. Należy dodać, że w pokojach często pracuje po kilka osób.
Również osoby, chcące załatwić sprawy administracyjne w upalne dni odczuwają większy dyskomfort, ze względu na panujące temperatury. Stąd też decyzja o skróceniu godzin pracy.
Informację o skróceniu pracy jednostek administracji zawsze można uzyskać, dzwoniąc do właściwej jednostki w danym dniu, lub obserwując ich strony internetowe.